Jak powstaje suknia ślubna

Jak powstaje suknia ślubna

Suknia ślubna nie jest ubraniem, które można sobie kupić w dowolnie wybranym sklepie. Mimo, iż salony sukien mają na wieszakach setki modeli, to każda z sukien powstaje na indywidualne zamówienie kupującej.

Szyta na miarę

Pokazowe suknie ślubne w salonach mają za zadanie pokazanie przyszłym pannom młodym, jak w rzeczywistości prezentuje się dana sukienka. Zazwyczaj wszystkie są w jednym, uniwersalnym rozmiarze 38-40, który pasuje na „statystyczną polkę”. Pracownice salonów mają doświadczenie w doraźnym dopasowaniu modelu do szczuplejszych lub tęższych klientek. Po wybraniu modelu z kolekcji, wypełnia się specjalny, szczegółowy formularz z wymiarami przyszłej panny młodej. Pracownice salonu dokładnie mierzą klientkę w miejscach potrzebnych do właściwego skrojenia sukni.

W tym miejscu można też zgłosić dodatkowe uwagi na temat dopasowania sukni, takie jak dodanie lub usunięcie ramiączek, zmiana sposobu mocowania trenu czy rodzaj sznurowania na plecach. Każda z tych rzeczy można ustalić indywidualnie. Po zebraniu wymiarów, tabela trafia do szwalni, gdzie jest szyta wedle osobistych preferencji i na wymiar panny młodej.

Perfekcyjne dopasowanie

Przed ostatecznym odbiorem sukni ślubnej konieczne są jeszcze przymiarki. Są one niezbędne, aby dopasować suknię tak perfekcyjnie, jak to tylko możliwe. Na ostatnie przymiarki tuż przed samym ślubem, panna młoda jest proszona o założenie już docelowej bielizny i butów, by suknia leżała jak druga skóra. Cały proces, od wyboru modelu do ostatecznego odbioru sukni tuż przed ślubem trwa około pół roku.